Jaan Kaplinski “Poliitika ja antipoliitika”

1_1_473560

  • Olen mõelnud, mis on mu kirjutiste ühine nimetaja. Ma usun, et see on tasakaal. Olen püüdnud hoiatada nende ohtude eest, mis on kõige suuremad, ja need ohud on aja jooksul muutunud. /…/ Nii ei ole minu maailmapildis olnud üht kuradit, kelle vastu võidelda, kuri ja paha on minu meelest tulnud pigem sellest, et erinevate jõudude tasakaal on rikutud.
  • Meil on harjutud võtma julmusi ja vägivalda ajaloolise paratamatusena, millenagi, mis oli tarvilik või ei olnud oluline suurte eesmärkide kõrval, mis selle kaudu või sellest hoolimata saavutati.
  • Inimese usaldus inimese vastu on terve ühiskonna põhialuseid.
  • Meie asi ei ole tõestada, miks me oleme sellised, nagu me oleme, veel vähem seda, miks meid vaja on. Meie asi on olla, nagu me oleme, püüdmata olla keegi teine ja nõustumata olema keegi teine.
  • Mitmel pool on inimesed sukeldunud oma minevikku, oma ajaloo avastamisse ja ümberkirjutamisse, oma kannatuste dokumenteerimisse, nii et neil ei ole küllalt huvi ega aega näha seda, mis toimub maailmas.
  • 1918 ja 1940 aasta kogemustest aitas meile täiesti. Siitpeale on eestlased, lätlased ja leedulased tundnud end otsekui normaalsed inimesed, kes on sunnitud elama hullumajas, kus hullud neid endasugusteks püüavad ravida. Oleme ka meie omaette mõelnud, kuidas ravida oma arutuid arste, aga ei usu, et suudaksime seda teha. /…/ Ainus reaalne võimalus on lahkuda hullumajast nii ruttu kui võimalik ja hakata elama läänemaises küpsemas ajalookogemuses.
  • Ma ise ei ole kristlane, tunnen end kõige kodusemalt taoistide ja buddhistide seas ega lase end häirida sellest, et mõned teoreetikud leiavad, et see ei tohiks nii olla. Isegi zen-kloostris pakutud toit maitses mulle paremini kui Euroopa liharoad. Usun, et minusuguseid inimesi on teisigi ja ma ei näe mingit põhjust, miks ma ei võiks olemas olla.
  • Igasugused vandenõuteooriad on mulle alati olnud vastumeelsed, paraku on vandenõusid ja salaoperatsioone siiski olemas.
Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s