Vladimir Levi “Mõttejaht”

Inimesed sünnivad vaimselt erinevatena, isegi ühes perekonnas. Aga põhiline küsimus pole nähtavasti mitte selles, kas olulisem on pärilikkus või keskkond, vaid selles, kuidas kulgevad nende vastastikused mõjutused. See koosmõju pole lihtsalt jõudude mehaaniline summa, selles sünnib ka mingi uus kvaliteet. Ei pärilikes omadustes ega ka elu- ja kasvatustingimustes pruugi olla suuri erinevusi, kuid piisab tillukesest sädemest, et püssirohi plahvatakse, aitab väikesest sälgust, et võti ei avaks ust.

.

Vastupidiselt levinud arvamusele kulutavad mehed lobisemisele palju rohkem aega kui naised.

.

On ainult üks võimalus oma mõtlemise teadvustamiseks – mõelda teisiti. Lähtuda teistest eeldustest, mõelda teises koordinaatsüsteemis, minna üle mingisse uude mõõtmesse. Saada enda suhtes seesmiselt kõrvalseisjaks. Öeldes “Küll ma olin rumal” peame iseenesestmõistetavaks, et praegu oleme juba tükk maad targemad. Läheb veidi aega mööda ja me nimetame end lollpeaks mõnes uues süsteemis. Aga oma antud hetke võhikluse, eelarvamuste, järjekindlusetuse ja ebaõigluse teadvustamine käib tavaliselt üle jõu.

.

Mida sügavam on negatiivne seisund, mida tugevam on selles varjatud liiasuse surve, seda vähem on loomulikult ka väljavaateid edule. Kusagil algab piir, mille taga võivad aidata ainult keemia ja aeg.

.

Tõenäoliselt on igal inimesel oma võimete lagi. Aga selge on ka see, et too lagi on kõrgemal sellest tasemest, milleni rõhuv enamus meist tegelikult jõuab.

.

7.5/10.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s