Vladimir Levi “Kunst olla ise”

Kui inimesed võivad end aidata, siis nad sagedasti ei taha seda teha. Paljud soovivad alateadlikult kannatusi.

.

Inimesed erinevad omavahel nii füüsiliselt kui ka psüühiliselt mõnikord rohkem kui eri liiki loomad. Üks ja sama inimene võib eri aegadel erineda endast rohkem kui teisest inimesest.

.

Ei ole inimest, kes kõikjal ja alati saaks endaga hakkama.

.

Ei ennast ega teisi saa õppida tundma teisiti kui tegevuses ja suhtlemises.

.

Inimese tundmaõppimine ja enese tundmaõppimine on põhimõtteliselt lõpmatud, sest inimene on “avatud süsteem”, mis muutub sageli ettenägematult: rohkem kui ükski teine olend inimene “muutub”, aga ei “ole”.

.

Iga inimene on võrratult suurem, avaram, sügavam sellest, milles ta saab end ilmutada, olgu see elukutse, luuletused või välimus. Hinnangute orad, mille otsa me üksteist torkame, on naeruväärselt väikesed ja nürid.

.

Miks nii tihti paistab, et näilised elu suursündmused jätavad meid imelikul kombel ükskõikseks, aga näilised pisiasjad imelikul kombel erutavad?

.

Kui näiteks teid rõhutatult ignoreeritakse, siis see tähendab, et teie vastu tuntakse huvi.

.

Inimese eluea keskmine pikkus 70 aasta ringis on autori arvates massilise inimestevahelise enesesisenduse tulemus. Kogu elu inimesed häälestavad iseennast ja teisi umbes sellisele eluea pikkusele ja sellepärast elavadki just nii vanaks. Aga kui harilik inimene satuks pikaealiste seltskonda, kus on “kombeks” elada näiteks 200 aastani, teisiti ei ole mõeldavgi, lihtsalt oleks ebaviisakas, küll siis pingutaks temagi sinnamaale välja.

.

Musta meeleolu on võrratult kergem üle elada, kui teame, et ees on taas valgus. Aga ees on ta alati!

.

Ma arvasin siis, et ainult minul, kohutavalt tahtejõuetul subjektil, tuleb peaaegu iga päev elu uuesti alustada. Lõpuks mõjub see psüühikale niivõrd raskesti, et tuleb tahtmine ennast päris ära tühistada, maha tõmmata, minema visata nagu ebaõnnestunud mustandit.

.

Uut elu – kui mitte päris minevikust sõltumatut, siis kas või milleski teistsugust – tuleb alustada nii tihti kui iganes võimalik, kuni need katsed kokku ei sula, nagu sulavad pidevaks valguseks vahelduvvoolu lampide vilkumised. Ma mõtlesin, et vahest ongi inimese tahtejõu mõõdupuuks see, kui mitu korda päevas ta suudab uuesti alustada.

.

Sinus on kaks inimest – üks saab kõigest aru ja teab, kuidas tuleb talitada, teab, et see kõik on jamps, sundmõtted, tühjad hirmud – mine julgelt, ära karda; aga teine ei lase, teine on arg ja kardab kogu aeg midagi.

.

Inimene on mitmekihiline filmilint, millele on varjatult pildistatud igasugu tühja-tähja, aga selle filmi ilmutiks on teised inimesed, sotsiaalsed rollid ja situatsioonid. Nagu fotograafidele teada, pole hea ilmuti leidmine sugugi lihtne.

.

Oma tõelist “mina” ei tohi kunagi samastada iseloomu “püsivate” joontega. Keegi ei tea, mis tähendab olla “mina ise”. See just ongi see, kes on kõige raskem olla, “ise” on meis kõige raskemini kättesaadav, see, mis võiks olla, aga ei ole.

.

Õigust öelda ei saa inimene mitte kunagi olla kindel, et hindab õigesti iseennast ja endasse suhtumist, teiste arvamust enda kohta. Esiteks seetõttu, et sellekohased andmed on tavaliselt üsna napid ja moonutatud. Teiseks aga seepärast, et arvamus kuulub maailma kõige muutlikumate asjade hulka: täna üks, homme teine, ülehomme nii üks kui teine kui kolmaski.

.

Igaüks loob oma välja, kiirgab oma valgust, aga mida tugevam on allikas, seda eredam on peegeldus.

.

Kui ma armastan inimesi järelemõtlematult, naiivselt, tegelikkuselt heakskiitu tahtmata, midagi ootamata ja mingeid vastutundeid soovimata, siis ilmneb, et mindki armastatakse tingimusteta: tegelikkus, mis on alati mitmepalgeline, pöörab minu poole oma pühapäevase näo.

.

Kannatamine on loomulik, kuid kõik elusolendid põgenevad kannatuse eest. Inimese väärikus avaldub selles, et aktsepteeritakse teatud hulk kannatusi.

.

Iga aasta, iga kuu või iga päev peab igaüks oma elu ja iseennast läbi vaatama, ümber hindama, ümber planeerima, nii strateegiliselt kui ka taktikaliselt, suurtes ja väikestes asjades.

.

8/10.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s