Vladimir Levi “Mittestandardne laps”

mittestandartne lapsInimene teab inimesest nii vähe, et on hämmastav, kuidas tal siiski õnnestub olla inimene.

.

Mitte miski ei tule tervisele kasuks, kui inimesel ei ole huvitav elada. Igavus, mis laastab hinge, asub varem või hiljem ka keha kallale.

.

Mul on vaja vanemaid, kes suudavad koos minuga taluda kõiki eksistentsi raskusi ja saatuse hoope ja aidata mul – just see on kõige tähtsam! – muuta see eksistents huvitavaks (see ei tähenda “kergeks”, otse vastupidi!), mõtestatuks ja järelikult ka õnnelikuks. Ma lahendan ju ise ka seda ülesannet iga hetk, kogu elu – kuid ilma teieta on kohutavalt raske.

.

Kummalise lapse küsimused: “Kuidas edasi elada ning kas üldse tasub ja saab edasi elada? Kes ma olen ja kellel mind vaja on? Kuidas elada inimeste seas, kelledest ma erinen, kuidas leida end nende arusaamatus ja mittemõistvas maailmas? Kas ma võin olla arusaadav ja armastatud, ilma et kaotaksin midagi sellist endas, millel pole nimegi? Kas ma võin ellu jääda ja end teostada?”

.

Hingelt tugevad võivad oma kehast võitu saada, saavutada ka füüsilise tervise, mis on hoopis kindlam, kui lihtsalt looduse poolt kaasa antud tervis.

.

Mitte keegi ei arvuta mitte kunagi välja, kes on rohkem süüdi ja kes rohkem kannatab: lapsed täiskasvanute pärast või täiskasvanud laste pärast.

.

Ma ei tea veel mitte midagi ega oska veel midagi, kuid Suur Maailm on nõudlik ja järeleandmatu; kõik inimesed on hõivatud ja kõik kohad on hõivatud – Suurde Maailma tuleb end veel sisse murda, Suures Maailmas on hirmus.

.

Ega meil kvaliteedimärki peal ei ole, kui me lapsevanemateks saame. Me pakume lapsele koos oma armastuse ja kõige paremate kavatsustega ka oma iseloomu, kõigi sellele omaste puuduste ja ebakohtadega, oma muutuva meeleolu, oma nõmeduse ja egoismi, haigused, hunniku lahendamata probleeme, oma kõige parema ja kõige halvema. Ja laps..? Ega temagi pole ingel. Kõik seesama, oma kujul, omas vaimus.

.

Aga äkki ei ole mitte tema raske laps, vaid mina olen raske, tüütu, taipamatu lapsevanem?!

.

Nagu seda sageli juhtub, rajanes meie sõprus teineteise täiendamisel: meie suhted pendeldasid vastastikuse vaimustuse ja vastastikuse kadetsemise vahel. Mina olin kade tema kõikvõimsale intelligentsile, tema oli kade minu kõikehõlmavale (tema mõõtude järgi) suhtlemisvõimele. Tema oli minu jaoks õrritav valgusallikas, kättesaamatute maailmade prohvet, mina olin tema jaoks ihukaitsja, giid ja nõuandja kontaktide alal tavalisusega.

.

Raamatud töötasid temas nagu tuumareaktorid. Ta sai väga kiiresti aru, et lõpmatute “miksidega” ei saa täiskasvanute käest midagi teada, ja asus vaikselt kiskja kombel purjetama mööda raamatukappe.

.

Umbes kuuenda kooliaasta keskel hakkas ta koostama kõigi ja kõige seoste kaarti. Sõltuvuste, vastastikuste üleminekute ja kõigi teaduste, kõigi kunstide, kõigi elu- ja tegevusvaldkondade analoogiate kaarti, mis pidi kõik kokku võtma.

.

Mis võib olla välja mõeldud, see võib ka olemas olla.

.

Ma arvan, et see ei olnud niivõrd usk hingede rändamisse, kuivõrd sugulaslikkuse tajumine, mida nimetatakse kongeniaalsuseks.. Ükskord ütles ta nagu muuseas, et igal inimesel peab olema peale väga tõenäolise füüsilise teisiku ka vaimne kaksik..

.

Niipalju kui mina teda tundsin, oli ta suhtlemises alati kohanematuse piiri peal. Sulada massi hulka, luua endale massi seas mugav roll või mask – mida tavaline inimene õpib stiihiliselt tegema juba umbkaudu esimese aastakümne lõpus – käis talle nähtavasti üle jõu. Luges läbi tohutu hulga raamatuid, seal hulgas ka psühholoogiat, kuid reaalsete suhetega ta seda kõike seostada ei osanud.

.

Kas võib pälvida meeste seltskonnas lugupidamise, kui sa mitte kunagi mitte kellelegi pole virutanud, pole teinud ühtegi liigutust, et virutada, pole silmadegagi märku andnud, et võid virutada?

.

Armastuse vaeguse puhul muutub elu ise karistuseks ja siis otsitakse karistust kui viimset võimalust leida armastust.

.

On aegu, mil üksnes kiitmine selle eest, et sa oled elus, võib päästa elu.

.

8/10.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s